Plenerowa sesja w słonecznikach

Lublin jest miastem dookoła którego można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Ja na jego przedmieściach odnalazłem pole pełne słoneczników.  Rosną przy samej drodze z której widać jakby miały sięgać tylko do pasa. Jednak podchodząc bliżej okazuje się, że są znacznie większe.

Przezornie razem z Magdą zabraliśmy ze sobą stołeczki. Liczyliśmy oboje na to, że uda nam się wyrosnąć ponad to pole i zrobić piękne zdjęcia. Niestety gdy weszliśmy w środek uprawy słoneczniki mierzyły ok 2,5-3 metry. Nawet z naszymi wspomagaczami nie byliśmy w stanie ich przerosnąć.

Na sesję zabrałem zestaw z którym ostatnio zacząłem więcej się bawić. W jego skład wszedł aparat Nikodna D5000 z zapiętym obiektywem Sigmy 17-50 f2,8. Dodatkowo wyposażyłem się w reporterską lampę błyskową Sunpak którą wyzwoliłem zdalnie za pomocą zestawy nadajników Yongnuo Yn622N. Jako modyfikatora użyłem mobilnego softbxa 80x80cm.

Zdjęcia wykonywałem z przesłoną ok f4,0. Przy tym zestawie jest ona dla mnie optymalna pod względem ostrości zdjęcia. Niedobór światłą starałem się skompensować za pomocą lampy błyskowej. Wszystkie parametry były prze zemnie manualnie ustawiane. Chciałem zachować pełną kontrolę nad procesem tworzenia.

Retusz zdjęć zacząłem nad wywołaniem Rawów z aparatu w Lightroomie. Został skorygowany balans bieli, światłocień oraz wstępnie kolor. Następnie każde ze zdjęć trafiło  do Photoshopa. Tutaj zostały usunięte drobne niedoskonałości ze skóry oraz np niechciane włosy.  Poprawiłem rozkład światła i cienia na twarzy. Dzięki temu uzyskałem efekt bardzo gładkiej twarzy. Finalnie został jeszcze dodana gradacja kolorystyczna.

Zdjęcia wyszły inne niż myślałem, że wykonam na początku. Jednak trzeba było się dostosować do tego co zastaliśmy na miejscu. Uważam, że sesja była bardzo udana i wykorzystaliśmy potencjał tego miejsca.